Prezentownia- wódka z granatem i wanilią

Prezenty mają to do siebie, że są fajne. Zawłaszcza dlatego, że miło jest je zarówno otrzymywać jak i dawać. Osobiście czerpię ogromną przyjemność z obdarowywania najbliższych. Wolę chyba nawet to, niż sama dostwać podarunki. Wymarzone rzeczy, które mogłabym dostać mogę sobie równie dobrze kupić sama. Jestem przecież już dużą dziewczynką i potrafię to zrobić nie licząc i nie wymagając tego od nikogo. I nie, wcale nie gubię magii prezentów. Owszem, fajnie jest czasem coś dostać. Ale równie fajnie jest obdarować kogoś czymś co go uszczęśliwi.

Pomijając wszystkie sklepowe, zamówione i "mega potrzebne" przedmioty, super czasem przygotować coś samemu. Mimo, że są to prezenty zupełne niespodzianki, których obdarowany sam by nie wymyślił, najczęściej sprawiają najwięcej radości. Mają w sobie wyjątkową magię. Serce i czas, które ktoś włożył w ich przygotowanie rozradują myślę każdą buzię. Jest mnóstwo opcji. Od domowej konfitury, przetworów i soków, przez najróżniejsze ozdoby do domu, na własnoręcznie wykonanej soli do kąpieli i pilingu kończąc. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się także przeróżne nalewki, wina i likiery.

W tym roku trochę z okazji imienin Barbary a trochę Mikołaja przygotowałam wyśmienitą (Tak, próbowałam pół kieliszka po karmieniu!) słodką wódkę z granatem i wanilią. Bardzo grudniowa. Co prawda za późno już na zrobienie jej jako mikołajkowy prezent (chyba, że z zastrzerzeniem, że do wypicia za kilka dni). Idealna jednak na podarunek pod choinkę dla smakoszy domowych wyrobów alkoholowych, na wizytę u rodziców czy na grudniowe odwiedziny u znajomych. Dobra również do popijania wieczorami z mężem w domowym zaciszu. W tym roku mój mąż akurat popija wszystko sam, ale nie widzę, żeby jakoś bardzo ubolewał z tego faktu. Wódkę z granatem i wanilią też próbował i poleca.

wódka z granatem i wanilią

WÓDKA Z GRANATEM I WANILIĄ

Składniki (na około 0,75 l):

  • 120 g nasion/pestek granatu
  • 2 laski wanili
  • 0,5 l wódki
  • 200 g cukru
  • 200 ml wody

Przygotowanie:

  • Do wystrylizowanej wcześniej butelki lub słoika wsypujemy pestki granatu. Laski wanilli przecinamy na pół, wydrążamy z nich nasiona i umieszczamy w butelce (laski chowamy do wykorzystania później w formie ozdoby). Zalewamy wódką.
  • W garnuszku podgrzewamy wodę z cukrem do momentu aż cukier zupełnie się rozpuści. Odstawiamy do wystygnięcia po czym dolewamy do reszty składników.
  • Zamykamy szczelnie, kilka razy potrzasamy, żeby wszystko się wymieszało i odstawiamy w chłodne i ciemne miejce. Co kilka dni potrząsamy naczyniem, żeby składniki się przemieszały.
  • Przed podarowaniem komuś w prezencie, do innej butelki (lub 3 mniejszych- 250 ml) wsypujemy nowe peski granatu, wsadzamy zachowaną laskę wanilii i przecedzamy trunek przez sitko. 

wódka z granatem i wanilią wódka z granatem i wanilią wódka z granatem i wanilią wódka z granatem i wanilią wódka z granatem i waniliąwódka z granatem i wanilią